Stalo se

Návštěva tábora Zbyslavec

Dne 7.8. 2014 jsme navštívili tábor Zbyslavec nedaleko hradu Lichnice. Tábor je zaštítěn DDM v Kutné Hoře a hlavní vedoucí Jirka Tůma se snaží své svěřence naučit činnostem spojeným s pobytem v přírodě. Letošní tábor byl zaměřen na téma ,,Kelti,,. Keltové hojně využívali i produkty včel a tak Jiří požádal náš kroužek o povídání o včelkách a včelaření v minulosti i součastnosti. Díky rodičům dětí našeho VKM jsme dopravili děti a všechen materiál až do tábora a dali se do vyprávění. Velmi nás překvapil zájem dětí. Místo naplánované půlhodinky se setkání protáhlo na více než dvě hodiny. Povídání jsme zakončili ochutnávkou medů, kde největší úspěch sklidil jemně zkrystalizovaný květový med. Členové kroužku dostali před odjezdem od táborníků sladkou výslužku. Všem dětem děkuji za vzornou reprezentaci. Fotografie jsou umístěny v galerii.

 

Zlatá včela 2014

Dne 26.4.2014 se konalo ve Slatiňanech oblastní kolo Zlaté včely. Zúčastnily se tyto VKM: Chrast, Žamberk, Sloupnice, Bystré, Perálec a pořádající Slatiňany. 

 

VÝLET DO PRAHY

22.2. jsme se vydali na výlet do Prahy. Z nádraží ve Slatiňanech nás dovezla lokálka do Pardubic, kde jsme nastoupili do vlaku Regiojet,

který nás teleportoval do našeho hlavního města. 

V Senátu ČR jsme se přesvědčili, že i malé výstavě jde udělat velká reklama. Poté jsme se vydali směr Karlův most, Národní divadlo, Tančící dům až do botanické zahrady na Slupi. Na prohlídku velkého skleníku a celé zahrady určitě nestačí jen jedno odpoledne. Rozkvetlé bledule a další květiny nás upozornily, že jaro je za dveřmi a včelaři se musí pomalu probouzet ze zimního spánku. Začal nás pomalu tlačit čas, tak jsme se vydali na Staroměstské náměstí, kde nám blízký rodák Chrudimský - kat Mydlář - popravil 21. června 1621 dvacet sedm příslušníků české evangelické šlechty, měšťanů a rytířů. No a pak jsme už valili na Václavák na klobásu a vláčkem domů.

Trhy na dvorečku

1.12. jsem prezentoval práci našeho VKM na Babiččině dvorečku v Licibořicích. Ve velmi pěkném prostředí, které mohu vřele doporučit k návštěvě, se nám opět podařilo zaujmout návštěvníky naší prací.  

Trhy ve Slatiňanech

Dne 30.12. jsme se zúčastnili trhu ve slatiňanské sokolovně.

Trhy v Topoli

Dne 16.11. jsme zavítali do  Topoli  u Chrudimi na trhy. Lití svíček a ozdob zajišťovali Maruška, Anička a Štěpa. Na těchto trzích jsme pro kroužek získali 260 Kč.

Trhy v Zaječicích

Dne 9.11. jsme se zúčastnli trhu v Zaječicích. Dopravu do Zaječic nám zajistila mamka Malinová. O přípravu expozice a rozběhnutí výroby se postarala Pája a Kubík (fotodokumentace bude hned jak to půjde ve fotogalerii). Na druhý poločas nastoupili Mariánka a Máťa. I oni se činili a jejich výkon, jakož i výkon celého týmu je třeba pochválit. Členové VKM předváděli užaslému obecenstvu svou zručnost a za bouřlivých ovací a povzbuzování nalévali horký vosk do předem připravených forem.

   Za pomoc při balení stánku a odvoz do Slatiňan děkuji taťkovi Půlpánovi. 

  Dík Dušan

 

 

 

 

 

 

V pondělí 29.10. jsme využili podzimních prázdnin a vyrazili se podívat do Nasavrk.

Autobus nás odvezl ze Slatiňan na náměstí v  Nasavrkách . Zamířili jsme do informačního centra v místním zámku, kde se nám velmi ochotně věnovala paní Radka Závorková. Pak už naše kroky směřovaly do  Kaštanky  (sad jedlých kaštanů v největší nadmořské výšce) a do včelařské školy. Začalo poprchávat, tak jsme se věnovali vnitřním expozicím. Po návštěvě stálé výstavy včelařských pomůcek, nahlédnutí do medárny a voskárny pro nás byl připravený oběd. Některé děti, nechci žalovat, prohlásily: tak takhle dobře nám nevaří ani babička. Pan Mikeš nás pozval do včelařského obchůdku a pak už nás čekalo rozhodnutí, zda pojedeme domů autobusem nebo půjdeme pěšky. Počasí se trošku umoudřilo a děti netušily, co je čeká, tak si odhlasovaly cestu pěšky. Trošku nás vystrašila tabulka oznamující havarijní stav mostu v Pekle. Stavebníci již dávali most do pořádku a tak jsme pod jejich dozorem překonali Chrudimku po náhradní lávce. Hned za řekou je včelnice Peklo a pak už nás čekalo jen stoupání k branám Slavické obory. Vydali jsme se směr   Práčov ,  Trpišov a  Škrovád.  Po dosažení cíle bylo nutno alespoň trošku odměnit zdatné výletníky. Palačinka se zmrzlinou a horkým ovocem byla sladkou tečkou našeho výletu za poznáním.

Dík všem zúčastněným a těšíme se na další výpravu.

Zuzka a Dušan

 


Kontakt

VKM Slatiňany

Škrovád 26
538 21 Slatiňany


603595025 Dušan Dorazil
605790298 Zuzka Dorazilová